Mutluluk | Happiness - Deepstash
Business Writing

Learn more about books with this collection

How to write clearly and concisely

How to use proper grammar and punctuation

How to structure a business document

Business Writing

Discover 62 similar ideas in

It takes just

8 mins to read

Neden Mutsuzuz

Neden Mutsuzuz

Öncelikle mutlu olmak için kendimize çok fazla odaklanıyor olabiliriz. Bu da çevremizdeki fırsatları ve olayları kaçırmamıza sebep olabilir. Odak noktamızı kendimizden uzaklaştırmak kesinlikle daha iyi hissetmemize sebep olacaktır. Mutsuzluğun en büyük sebeplerinden birisi de kesinlikle amaçsızlık. Amaçsız kaldığımız zamanlarda, bir hedefimiz olmadığı zamanlarda kendimizi oldukça rahatsız hissederiz. Bitmek bilmeyen bir boşlukta sürekli düşüyor olmak gibi...

1

5 reads

Ufak Tavsiyeler

Ufak Tavsiyeler

Zihnimizdeki ödül mekanizmasını çalıştırmak mutlu olmamızı sağlayabilir. Sevdiğimiz bir şeyi almak için yapılan ufak bir alışverişin veya bir kargoyu takip etmenin bizi mutlu kıldığını farketmiş olmalıyız hayatımızın bir döneminde. Örneğin bir kitap alışverişi gibi. İşte bu tam da ödül merkezinin harekete geçmesi ile ilgili ve sevdiğimiz bir şeyi yapmış olmakla ilgili. Ama tabii ki bu tarz bir alışveriş örneği mutluluk için sadece ufak bir eylem. Kalıcı bir çözüm değil. Etkisi kısa süreli bir durum ve dolayısıyla tek başına yeterli olmaz.

1

0 reads

🧠

Odak konusunda direkt olarak mutlu olmak kavramına odaklanmak kötü bir eylem demiştik. İşte bunun yerine bizi mutlu edecek şeylere odaklanmak ve onlara ulaşmak, hayata geçirmek için çabalamak hem doğru bir yol hem de bize amaç verebilecek bir durum.

Bunu şöyle düşünebiliriz aslında. Bir müzik dinlerken sözlere odaklanmayı denediğimiz zamanlarda o sevdiğimiz müzik bizi eskisi kadar iyi hissettirmez. Çünkü bazı müziklerin sözlerine odaklanmak iyi bir seçim değildir. Bunun yerine odağımızı yumuşatmak ve kendimizi müziğe teslim etmek iyi hissetmemize devam etmemizi sağlar.

1

0 reads

Gelelim ödül mekanizmasını olumsuz etkileyen en büyük etkenlerden bir tanesine. Beklentiler. Evet bu sözcük öyle burada durduğu kadar masum bir sözcük değil. Tıpkı alkolün şişede durduğu gibi. :) Burada da tüm mesele dozdan ibaret. Beklentilerin aslında hayatımıza etkisi çok büyük ve bir çoğumuz bunun farkında değiliz. Çok büyük beklentilere, istek ve arzulara sahip olmak işte tüm olay bu.(hedef ve hayallerimizden bahsetmiyorum) Bu kavramların beynimizde yarattığı etki, küçük bir çocuğun markette sürekli ve olmayacak şeyler isteyip ağlaması gibi.

1

0 reads

🧠

Öyle ki bu durumun üstesinden gelmenin yollarından bir tanesi duygularımızı yönetmek ve biraz da gerçekçi bir insan olmak. Veya kısaca tatmin olmak da diyebiliriz. Nedir peki tatmin olmak? Tatmin olmanın ise bir formülü var aslında. Evet gerçekten matematiksel bir formül: Tatmin= Sahip olduklarımız/İstediklerimiz

İstediklerimiz ne kadar büyük ise o kadar az tatmin oluruz.

1

0 reads

🧠

🧠

Bir başka konu da çok fazla uyarana maruz kalmamız. Çağımız itibariyle tüketim çağındayız. Çok fazla ve çok hızlı tüketiyoruz. Sosyal medyada özellikle çok fazla girdiye maruz kalıyoruz. Ana sayfayı gün içinde ne kadar fazla kaydırdığınızı bir düşünün. Burada dikkat etmemiz gereken nokta bizi uyaracak, maruz kaldığımız şeyler konusunda seçici olmak. Gereksiz, bizi yoran, ilgi alanımız dışında ve kalitesiz içeriklerden ziyade ilgi alanlarımıza yönelik içerikleri takip etmek daha olumlu ve faydalı olacaktır.

1

0 reads

Son Olarak..

Ya da her şeyi boşverelim. Erasmus'un Deliliğe Övgü kitabında bahsettiği gibi. Ne kadar az bilince sahip olursak o kadar mutlu oluruz. Mutluluk eylem değil eylemlerimizin bir sonucudur. Bir neticedir.

1

2 reads

CURATED BY

edmondkirsch

Mechanical Engineer, an inquisitive mind that loves to explore.

CURATOR'S NOTE

Mutluluk nedir, neden mutlu değilim veya nasıl mutlu olabilirim gibi sorularınız varsa gelin biraz vakit geçirelim.

stash-superman-illustration

Explore the World’s

Best Ideas

200,000+ ideas on pretty much any topic. Created by the smartest people around & well-organized so you can explore at will.

An Idea for Everything

Explore the biggest library of insights. And we've infused it with powerful filtering tools so you can easily find what you need.

Knowledge Library

Powerful Saving & Organizational Tools

Save ideas for later reading, for personalized stashes, or for remembering it later.

# Personal Growth

Take Your Ideas

Anywhere

Organize your ideas & listen on the go. And with Pro, there are no limits.

Listen on the go

Just press play and we take care of the words.

Never worry about spotty connections

No Internet access? No problem. Within the mobile app, all your ideas are available, even when offline.

Get Organized with Stashes

Ideas for your next work project? Quotes that inspire you? Put them in the right place so you never lose them.

Join

2 Million Stashers

4.8

5,740 Reviews

App Store

4.7

72,690 Reviews

Google Play

Sean Green

Great interesting short snippets of informative articles. Highly recommended to anyone who loves information and lacks patience.

Shankul Varada

Best app ever! You heard it right. This app has helped me get back on my quest to get things done while equipping myself with knowledge everyday.

Ashley Anthony

This app is LOADED with RELEVANT, HELPFUL, AND EDUCATIONAL material. It is creatively intellectual, yet minimal enough to not overstimulate and create a learning block. I am exceptionally impressed with this app!

samz905

Don’t look further if you love learning new things. A refreshing concept that provides quick ideas for busy thought leaders.

Jamyson Haug

Great for quick bits of information and interesting ideas around whatever topics you are interested in. Visually, it looks great as well.

Laetitia Berton

I have only been using it for a few days now, but I have found answers to questions I had never consciously formulated, or to problems I face everyday at work or at home. I wish I had found this earlier, highly recommended!

Giovanna Scalzone

Brilliant. It feels fresh and encouraging. So many interesting pieces of information that are just enough to absorb and apply. So happy I found this.

Ghazala Begum

Even five minutes a day will improve your thinking. I've come across new ideas and learnt to improve existing ways to become more motivated, confident and happier.

Read & Learn

20x Faster

without
deepstash

with
deepstash

with

deepstash

Access to 200,000+ ideas

Access to the mobile app

Unlimited idea saving & library

Unlimited history

Unlimited listening to ideas

Downloading & offline access

Personalized recommendations

Supercharge your mind with one idea per day

Enter your email and spend 1 minute every day to learn something new.

Email

I agree to receive email updates